تعویض ال سی دی

تعویض ال سی دی
5
(1)

چگونه ال سی دی لپتاپ خود را تعویض کنیم؟

ال سی دی لپتاپ یکی از اجزاء حساس و آسیب پذیر لپتاپ است. اگر به دلیل بی دقتی ضربه ای به صفحه نمایش لپتاپ وارد یا به طور ناگهانی از دست تان رها شود، احتمال شکستن ال سی دی زیاد است. ال سی دی شکسته شده غیرقابل استفاده است و معمولا تعمیر نمی شود و باید تعویض شود. در غیر اینصورت احتمال دارد آسیب های آن مشکلات جدی تری در عملکرد بورد اصلی یا پیکسل های نمایشگر بوجود آورد.

البته تنها ضربه یا افتادن ال سی دی موجب تعویض آن نمی شود، بلکه در برخی مواقع ریختن مایعات و نفوذ آن به نمایشگر ممکن است عملکرد آن را دچار اختلال کند. در اینصورت هیچ راهی جزء تعویض صفحه نمایش باقی نمی ماند. برای تعویض ال سی دی تا حد امکان سعی کنید به یکی از مراکز معتبر تعمیرات مجاز لپتاپ مراجعه نمایید. مخصوصا اگر دستگاه شما گارانتی داشته باشد و مدت زمان آن به اتمام نرسیده باشد.

اگر قصد دارید خودتان ال سی دی لپتاپ تان را تعویض کنید، باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید و از روش انجام آن مطمئن باشید؛ زیرا احتمال دارد آسیب های جدی تری به دستگاه وارد شود. ما در این محتوا تمام مراحل چگونگی تعویض ال سی دی لپتاپ را بطور کامل برای شما خوانندگان محترم توضیح داده ایم.

معرفی مراحل تعویض ال سی دی لپتاپ

مدل لپتاپ را بدانید

قبل از تعویض لپتاپ باید از مدل و حتی برند آن اطلاع داشته باشید. نوع دستگاه و سال ساخت آن می تواند فرایند تعویض لپتاپ را برای شما آسانتر و سریعتر کند؛ زیرا مدت زمان کمتری را صرف پیدا کردن قطعه موردنظر خواهید کرد. در مورد لپتاپ های قدیمی تر، فرایند پیدا کردن قطعه کمی زمانبر خواهد بود. اما مراکز تخصصی هستند که می توانید کار پیدا کردن قطعه را به آنها بسپارید. آنها در مدت زمان اندک قطعه مورد نظر را برای شما پیدا خواهند کرد.

لپتاپ را روشن کنید

اولین قدم برای تعویض ال سی دی این است که از روشن شدن لپتاپ مطمئن شوید. در اینصورت تنها مشکل موجود، خرابی صفحه نمایش خواهد بود. بهتر است دستگاه را از طریق پورت خروجی تصویر مانند VGA یا HDMI به یک مانیتور خارجی وصل کنید. اگر تصویر دریافت کردید، نشان دهنده این است که لپتاپ شما به خوبی کار می کند و مشکلی در قسمت های دیگر وجود ندارد، بنابراین، قطعا مشکل از صفحه نمایش است. به یاد داشته باشید که انتقال تصویر به صفحه نمایش بیرونی، در اکثر برندهای لپتاپ از طریق فشردن چند کلید تابعی امکان پذیر است.

عیب یابی کنید.

عیب یابی یکی از اقدامات مهمی است که باید قبل از تعویض صفحه نمایش لپتاپ انجام دهید. در برخی مواقع، مشکل از قسمت اسکرین نیست و مشکل باید به گونه دیگری برطرف شود.

  1. رنگ صفحه نمایش بطور ثابت سفید مانده است

علت این اتفاق احتمالا مربوط به اتصال نادرست سیم بین ال سی دی و برد سیستم است. در صورت بروز چنین مشکلی باید لپتاپ را باز کرد و کابل ها را از نظر اتصال صحیح کنترل نمود. اما اگر مانیتور خاموش و روشن می شود، مشکل از اینورتر است. اینورتر انرژی را به نور پشت صفحه نمایش منتقل می کند. با تعویض اینورتر مشکل برطرف می گردد.

  1. ال سی دی تصاویر را واضح نشان نمی دهد
بهتر است بخوانید:  مقایسه سرفیس پرو 7 با مک بوک پرو

اگر صفحه نمایش لپتاپ تصاویر را نامفهوم و به شکل خطوط عمودی و افقی نشان می دهد، ابتدا به کمک یک سیم VGA دستگاه را به یک مانیتور دیگر متصل کنید، اگر تصاویر همچنان نامفهوم است، کارت ویدئو دچار مشکل شده است و نیاز به تعویض ال سی دی لپتاپ نمی باشد.

  1. پیکسل لپتاپ آسیب دیده است

اگر در یک قسمت از صفحه نمایش تعداد زیادی از پیکسل ها آسیب دیده باشند، کل صفحه نمایش دچار مشکل می شود. تنها راه حل مشکل تعویض ال سی دی است.

  1. رم یا کیبورد لپتاپ دچار آسیب شده است

کثیف بودن یا ضربه خوردن رم موجب عدم نمایش تصویر در ال سی دی لپتاپ می شود. برای تشخیص این موضوع، ابتدا لپتاپ را به شارژ متصل کنید. اگر تغییری در صفحه نمایش رخ نداد، باتری را جدا کنید و سپس رم را بررسی نمایید. اگر دستگاه باز هم روشن نشد، احتمالا مشکل از کیبورد است و باید تعویض شود.

ال سی دی مناسب را تهیه کنید

قبل از سفارش صفحه نمایش، مدل دقیق لپتاپ خود را شناسایی کنید. در بیشتر لپتاپ ها، مدل لپتاپ بشکل شماره سریال درج شده در پشت دستگاه قابل شناسایی است.

تجهیزات لازم برای تعویض صفحه نمایش را آماده کنید

برای تعویض ال سی دی نیاز به برخی ابزارها دارید. این ابزارها خیلی تخصصی نیستند و معمولا به راحتی در هر خانه ای یافت می شوند. داشتن ابزارهای لازم فرایند تعویض صفحه نمایش را سریعتر و آسانتر می کند.

  1. یک میز صاف و تمیز که بتوان بعنوان میزکار از آن استفاده کرد.
  2. پیچ گوشتی چهارسوی آهنربایی
  3. یک سوزن یا پین برای کنار زدن حاشیه ها
  4. یک چاقو یا جسم نوک تیز ظریف که بتوان از آن برای بازکردن حاشیه ها استفاده کرد.
  5. چسب مایع یا نوار چسب به منظور ثابت نگه داشتن مانیتور جدید به فریم
  6. یک ظرف جهت نگه داشتن پیچ ها

شما می توانید این ابزارها را بصورت آماده در قالب کیت یا پکیج ابزار تعویض مانیتور از مراکز تخصصی تهیه کنید.

منبع برق را قطع کنید

قبل از بازکردن ال سی دی، برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از برق گرفتگی، لپتاپ را خاموش و از منبع برق جدا کنید (یا باتری لپتاپ را خارج کنید). سپس برچسب هایی که روی پیچ های نگهدارنده لپتاپ قرار دارند را پیدا کنید. این برچسب ها اغلب در قسمت پایین و نزدیک لولا ها واقع شده اند.

پیچ ها را باز کنید

به کمک یک سوزن به آرامی برچسب ها را بردارید تا آسیبی به آنها وارد نشود. بعد از اتمام کار باید برچسب ها را مجددا در محل خودشان و بر روی پیچ ها قرار دهید. برچسب ها را در یک جای مطمئن قرار دهید. اکنون نوبت باز کردن پیچ ها است. پیچ ها را به کمک یک پیچ  گوشتی با دقت باز کنید و آنها را در ظرف کوچکی که برای اینکار درنظر گرفته اید، قرار دهید.

بهتر است بخوانید:  ارتقا رم و هارد در لپ تاپ های اپل (مک بوک)

حاشیه ها را جدا کنید

برای جدا کردن حاشیه ها باید دقت و ظرافت بالایی بکار ببرید تا آسیبی به آنها وارد نشود. حاشیه ها نیز مانند برچسب ها باید بعد از تعویض صفحه نمایش در سر جای خود قرار داده شوند. به کمک یک چاقو یا شی تخت و ظریف بین حاشیه و بدنه دستگاه یک اهرم ایجاد کرده و آن را جدا کنید. سعی کنید این کار را با صبر و حوصله بیشتر انجام دهید.

به یاد داشته باشید در جریان جداسازی حاشیه ها ممکن است صدایی شبیه به صدای در رفتن قطعات پلاستیکی بشنوید. نگران نباشید. این صدا کاملا عادی است و به دلیل بازشدن ضامن های پلاستیکی که ال سی دی را به بدنه دستگاه وصل کرده اند، ایجاد می شود. در صورتی که در باز کردن قسمت پایین لولاها دچار مشکل شدید، مجددا پپچ ها را بررسی کنید. ممکن است یک یا چند پیچ باز نشده باشند.

ال سی دی را جدا کنید

درصورتیکه حاشیه ها را بصورت کامل جدا کرده باشید، دسترسی به ال سی دی راحت خواهد بود. صفحه نمایش به یک قاب فلزی متصل شده است. ابتدا فریم را از سمت چپ و راست مانیتور جدا کنید. سپس دو پیچی که در گوشه های بالا قرار دارند را باز کنید. آنگاه ال سی دی را کمی از فریم فلزی بلند کنید. پیچ های دیگری که ال سی دی را به قاب فلزی متصل نگه داشته اند را نیز باز کنید. در برخی از لپتاپ ها، از نوار چسب قوی و محکم به جای این پیچ ها استفاده شده است. در اینصورت باید نوار چسب را باز کنید. توجه داشته باشید که جداسازی لپتاپ از فریم فلزی یکی از مراحل دشوار تعویض آن است. اگر تخصص و مهارت کافی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می کنیم تعویض ال سی دی را به مراکز تخصصی تعمیر لپتاپ بسپارید.

کانکتورها را جدا کنید

در این مرحله باید کابل هایی که ال سی دی را به بورد لپتاپ متصل کرده اند، را پیدا و پین های قفل کننده آن را باز کنید. سپس کابل را جدا کنید. این مرحله نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد زیرا اگر کابل یا سوکت آسیب ببیند، نیاز به تعمیرات تخصصی خواهد داشت و باید یک هزینه اضافی را متقبل شوید. بعد از آزادسازی کابل، باید آن را از صفحه نمایش جدا کنید. در اکثر مدل های لپتاپ، این کابل با چسب مایع و چند چسب نواری به بخش پایین ال سی دی وصل شده است. با صبر و حوصله چسب ها را جدا کنید.

ال سی دی را تعویض کنید

بعد از جدا کردن ال سی دی قبلی از لپتاپ، نوبت به تعویض و نصب نمایشگر جدید رسیده است. ال سی دی جدید را رو به زمین و درون فریم فلزی قرار دهید. مطمئن شوید که نمایشگر به خوبی در فریم جا افتاده باشد. سپس کانکتور ویدئویی را وصل کنید. پیچ ها را دقیقا به همان ترتیب قبل ببندید. ال سی دی را با چسب مایع یا نواری به همان شکلی که نمایشگر قبلی قرار گرفته بود، تنظیم کنید.

بهتر است بخوانید:  بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لپ تاپ کدامند؟

حاشیه ها را نصب کنید

در آخر نوبت به بستن مجدد حاشیه ها می رسد. با دقت حاشیه را روی ال سی دی بگذارید. اطراف آن را به آرامی فشار دهید تا ضامن های پلاستیکی آن جا بیفتد. درصورتیکه ضامن ها بخوبی جا افتاده باشند، هیچ شکافی در اطراف نمایشگر مشاهده نخواهید کرد. پیچ های حاشیه را ببندید و در انتها برچسب ها را روی پیچ ها قرار دهید.

لپتاپ را روشن کنید

بعد از انجام دادن تمام مراحل بالا، وقت آن رسیده که لپتاپ را روشن کنید. لپتاپ را به منبع برق وصل کرده و آن را روشن کنید (یا باتری لپتاپ را درون دستگاه قرار دهید). اگر تصویر در نمایشگر دیده می شود، به این معنی است که فرایند تعویض ال سی دی را با موفقیت انجام داده اید. در غیر اینصورت باید تمام اتصالات را دوباره کنترل کنید.

 

سخن پایانی

نمایشگر لپتاپ یکی از قطعات مهم آن است که ممکن است بنا به دلایل متفاوتی دچار آسیب شود. چنانچه از دانش فنی خوبی برخوردار نیستید، حتما لپتاپ خود را به یک متخصص و تعمیرکار کارآزموده واگذار کنید.

 

سوالات متداول

1- برای تعویض ال سی دی لپتاپ به چه ابزارهایی نیاز است؟

یک میز صاف و تمیز که بتوان بعنوان میز کار از آن استفاده کرد.پیچ گوشتی چهارسوی آهنربایی. یک سوزن یا پین برای کنار زدن حاشیه ها. یک چاقو یا جسم نوک تیز ظریف که بتوان از آن برای بازکردن حاشیه ها استفاده کرد. چسب مایع یا نوار چسب به منظور ثابت نگه داشتن مانیتور جدید به فریم. یک ظرف جهت نگه داشتن پیچ ها

2- چه مواردی می تواند موجب عدم نمایش یا نامفهوم نشان دادن تصاویر در نمایشگر لپتاپ شود؟

خرابی رم یا کیبورد لپتاپ. وارد شدن آسیب به پیکسل های نمایشگر. قطع شدن اینورتر. اتصال نادرست کابل بین برد لپتاپ و نمایشگر. خراب شدن کارت ویدئو

 

3- مراحل تعویض ال سی دی لپتاپ چیست؟

عیب یابی، جدا کردن لپتاپ از منبع برق، باز کردن برچسب ها و پیچ ها، جدا کردن حاشیه ها، جدا کردن ال سی دی، جدا کردن کانکتورها، تعویض نمایشگر، نصب مجدد حاشیه ها و پیچ ها

4- بعد از تعویض نمایشگر، اگر همچنان تصویری دریافت نشد چه کار باید کرد؟

باید به مراحل قبل برگردید و مطمئن شوید که تمام اتصالات را به خوبی وصل کرده اید

5- چگونه کانکتور ها را جدا کنیم؟

کانکتور در واقع کابل اتصال دهنده نمایشگر به بورد لپتاپ است. برای جداسازی کابل باید ابتدا پین های قفل کننده آن را باز کنید. به این ترتیب کابل آزاد می شود و شما می توانید ان را از نمایشگر جدا کنید. کانکتور معمولا در قسمت پایین ال سی دی قرار دارد و با چسب مایع و چند چسب نواری به نمایشگر چسبانده شده است. برای جدا کردن کانکتور باید چسب ها را با دقت باز کنید.

اسپشیال

خاص مثل تو

این مطلب چقدر مفید بود؟

با کلیک روی ستاره‌ها به این مطلب نمره بدهید!

میانگین نمرات 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین فردی باشید که به این مطلب رای می‌دهد.