کالیبره کردن باتری گوشی و لپ تاپ چگونه انجام می‌شود؟

5
(1)

کالیبره کردن باتری لپ تاپ باعث تنظیم و ریست گیج باتری می‌شود تا میزان شارژ را در ویندوز به طور دقیق نمایش دهد. این کار را در مورد گوشی‌ها نیز می‌توان انجام داد.

در واقع هیچ راه مشخصی برای دانستن ظرفیت باتری در هر لحظه وجود ندارد. باتری یک سیستم ذخیره سازی الکتروشیمیایی دارد که همیشه در حال تغییر و فرسودگی است و هرگز از یک شارژ به شارژ دیگر یکسان رفتار نمی‌کند. تنها راه قابل اطمینان جهت اندازه‌گیری، شارژ کامل باتری، سپس تخلیه کامل آن و اندازه‌گیری میزان تفاوت است (چیزی که به آن شمارش کولن نیز می‌گویند.) بدیهی است برای تعیین سطح باتری نمی‌توانیم این کار را هر بار انجام دهیم، بنابراین باید از روش‌های غیرمستقیم استفاده کنیم؛ مثلاً ذخیره انواع داده‌های مورد استفاده و به‌کارگیری آن برای محاسبه یک درصد تخمینی وضعیت شارژ لحظه به لحظه. با گذشت زمان، این محاسبه تمایل به تغییر و دقت کمتری دارد و در یک باتری کاملاً جدید، هیچ داده خوبی نیست که بتوانید با آن کار کنید. اینجاست که باید از طریق کالیبره کردن باتری گوشی یا لپ تاپ، دقت تخمین شارژ را بالا ببرید.

شما کاربران عزیز می‌توانید برای خرید قطعات اپل، قطعات مک بوک، قطعات آی مک، قطعات سرفیس، قطعات لپ تاپ و غیره با ما تماس بگیرید. همچنین برای تعمیرات اپل، تعمیرات مک بوک، تعمیرات سرفیس و تعمیرات لپ تاپ نیز می‌توانید از متخصصان ما کمک بگیرید. فقط کافیست با شماره 02188676580 و یا 09120207523 تماس حاصل فرمایید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ چیست؟

کالیبره کردن باتری لپ تاپ، گیج باتری را ریست می‌کند تا میزان شارژ را در ویندوز به طور دقیق نمایش دهد. در واقع پروسه کالیبراسیون با تنظیم لنگرهای (Anchors) جدید «شارژ کامل» و «تخلیه کامل» در سیستم مدیریت باتری، به دقت تخمین‌ها کمک می‌کند تا نیازی به حدس زدن نباشد.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ چیست

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

از طریق مراحل زیر می توانید کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود را به صورت دستی انجام دهید:

مرحله 1: تنظیمات برق لپ تاپ خود را تغییر دهید.

این مرحله برای جلوگیری از رفتن خودکار لپ تاپ شما به حالت خواب/ هایبرنیشن/ صرفه‌جویی در انرژی، پس از چند دقیقه عدم فعالیت است. پس از انجام کالیبره کردن باتری لپ تاپ باید تنظیمات برق خود را ریست کنید (به تنظیمات اولیه بازگردید)، بنابراین تنظیمات اصلی برق خود را به خاطر بسپارید.

 • روی آیکون باتری در Taskbarکلیک راست کرده و Power Options را انتخاب کنید.
 • از سمت چپ پنجره Power Options گزینه Change when the computer sleeps را انتخاب کنید.
 • روی منوی کشویی Turn off the displayکلیک کنید و از این منو Neverرا انتخاب کنید.
 • روی منوی کشویی Put the computer to sleepکلیک کنید و از این منو گزینه Never را انتخاب کنید.
 • Change advanced power settingsرا انتخاب کنید.
 • Battery and Critical battery action را باز کنید و سپس Hibernate را انتخاب کنید.
 • Critical battery levelرا باز کنید. سپس در قسمت On باتری، درصد را انتخاب کنید و درصد را روی مقدار کم تنظیم کنید: 1٪ تا 5٪ (در اینجا پایین‌تر بهتر است.)
 • روی Apply> OK > Save changesکلیک کنید.
بهتر است بخوانید:  علت روشن نشدن آی مک چیست؟ (به همراه راه حل)

مرحله 2: باتری لپ تاپ خود را شارژ کنید.

شارژر را وصل کنید و باتری لپ تاپ خود را تا شارژ کامل شارژ کنید. سپس آن را همچنان متصل بگذارید و صبر کنید تا باتری خنک شود. خنک شدن باتری ممکن است چند ساعت طول بکشد.

مرحله 3: اجازه دهید باتری لپ تاپ شما خالی شود.

شارژر را از برق بکشید و اجازه دهید باتری خالی شود. در این مدت می‌توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید.

مرحله 4: باتری لپ تاپ خود را دوباره شارژ کنید.

باتری لپ تاپ خود را تا 100 درصد شارژ کنید. در طول این فرآیند شارژ می‌توانید از لپ تاپ خود استفاده کنید اما توصیه می شود آن را کنار بگذارید. اکنون کالیبره کردن باتری لپ تاپ تمام شده است و لپ‌تاپ شما مقدار دقیق‌تری از شارژ باقیمانده را ارائه می‌دهد.

مرحله 5: تنظیمات برق لپ تاپ خود را ریست کنید (به تنظیمات اصلی بازگردید.)

چطور باتری مک بوک را کالیبره کنیم؟

چطور باتری مک بوک را کالیبره کنیم؟

در نسخه‌های جدیدتر مک بوک ایر و مک بوک پرو، کالیبره کردن باتری به صورت خودکار انجام می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که گاهی اوقات اجازه دهید باتری شما به صفر برسد و مک خود را خاموش کنید. سپس آن را دوباره روشن کنید و اجازه دهید تا 100٪ شارژ شود. باتری دوباره کالیبره خواهد شد. در مدل‌های قدیمی‌تر، این روند کمی پیچیده‌تر است.

باتری مک بوک خود را قبل از استفاده، کاملاً شارژ کنید. سپس صبر کنید تا چراغ کانکتور MagSafe سبز شود. پس از شارژ شدن، در حالی که مک بوک هنوز به برق AC وصل است، استفاده از آن را شروع کنید. به مدت دو ساعت از آن استفاده کنید. وقتی دو ساعت گذشت، مک بوک خود را از برق بکشید. سپس، زمانی که با باتری کار می‌کند، به استفاده از آن ادامه دهید تا زمانی که هشداری دریافت کنید که به شما می‌گوید برق در حال اتمام است.

وقتی اخطار را مشاهده کردید، کار خود را ذخیره کنید و تا زمانی که به حالت Sleep برود از مک خود استفاده کنید. پس از آن، دکمه پاور را نگه دارید تا خاموش شود. حداقل پنج ساعت صبر کنید و شارژر را دوباره آن را وصل کنید. سپس صبر کنید تا کاملا شارژ شود. باتری اکنون دوباره کالیبره شده است. اطلاعاتی که در نوار منوی باتری و تنظیمات سیستم می بینید باید دقیق باشند.

نحوه کالیبره کردن باتری در گوشی‌های اندرویدی

نحوه کالیبره کردن باتری در گوشی‌های اندرویدی

اگر روی گوشی هوشمند یا تبلت خود به روت (ادمین) سیستم اندروید دسترسی ندارید، دو روش بسیار ساده برای کالیبره کردن باتری دستگاهتان وجود دارد.

بهتر است بخوانید:  روش تست سلامت باتری مک بوک؛ چطور عمر باتری مک بوک را افزایش دهیم؟

روش 1

 • شارژ گوشی را کاملاً تخلیه کنید تا زمانی که خودش خاموش شود.
 • گوشی خود را به شارژر وصل کنید و بدون اینکه آن را روشن کنید، اجازه دهید شارژ شود تا زمانی که صفحه نمایش یا نشانگر LEDعدد 100% را نمایش دهد.
 • شارژر را خاموش کنید.
 • گوشی خود را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری 100٪ را نشان ندهد، بنابراین شارژر را (در حالی که گوشی روشن است) دوباره وصل کنید و شارژ را تا زمانی ادامه دهید که روی صفحه نمایش 100٪ نشان دهد.
 • گوشی خود را جدا کنید و آن را ریستارت کنید. اگر 100% نمایش داده نشد، شارژر را دوباره وصل کنید تا 100% روی صفحه، نمایش داده شود.
 • این چرخه را تا زمانی ادامه دهید که وقتی گوشی را بدون اتصال به برق روشن می‌کنید، 100٪ (یا تا حد امکان نزدیک‌ترین عدد به آن) را نشان دهد.
 • حالا اجازه دهید باتری تا 0 درصد خالی شود و گوشی دوباره خاموش شود.
 • یک بار دیگر بدون وقفه و وقتی گوشی خاموش است، باتری را کاملاً شارژ کنید و درصد باتری سیستم اندروید ریست می‌شود.

به یاد داشته باشید که انجام منظم این فرآیند ریسک زیادی به همراه دارد. حتی زمانی که باتری شما به قدری خالی است که تلفن شما روشن هم نمی‌شود، همچنان شارژ ذخیره کافی برای جلوگیری از آسیب سیستم دارد. بنابراین حداکثر هر دو ماه یک بار این فرآیند را اجرا کنید. اگر بیشتر از این به آن نیاز داشته باشید، مشکلات بزرگتری روی دستتان خواهید گذاشت.

روش 2

 • تمام مراحل روش 1 را تا جایی ادامه دهید که وقتی گوشی را بدون اتصال به برق روشن می‌کنید، 100٪ (یا تا حد امکان نزدیک‌ترین عدد به آن) را نشان دهد.
 • اکنون اپلیکیشن Battery Calibration را نصب کنید و قبل از شروع آن مطمئن شوید که باتری آن 100% است و دوباره ریستارت کنید.
 • بلافاصله برنامه را اجرا کنید و کالیبره کردن باتری گوشی را انجام دهید.
 • پس از کالیبره کردن باتری گوشی آن را تا 0 درصد تخلیه کنید و اجازه دهید گوشی دوباره خاموش شود.
 • در حالی که خاموش است، یک بار دیگر بدون وقفه باتری را کاملاً شارژ کنید و درصد باتری سیستم اندروید ریست خواهد شد.

کالیبره کردن باتری آیفون

کالیبره کردن باتری آیفون چطور انجام می‌شود؟

خوشبختانه شما برای کالیبره کردن باتری گوشی آیفون به هیچ ابزار یا برنامه شخص ثالثی نیاز ندارید. هر چیزی که در اپ استور می‌بینید و ادعا می‌کند باتری آیفون را تنظیم مجدد می‌کند، در بهترین حالت به دردنخور و در بدترین حالت کلاهبرداری است. کالیبره کردن باتری گوشی آیفون بدون کمک اضافی، آسان است.

مرحله 1: باتری را خالی کنید.

اولین قدم این است که باتری آیفون خود را به طور کامل خالی کنید. شما می‌توانید این کار را در طول یک استفاده معمولی انجام دهید. برای تسریع این روند، می‌توانید یک ویدیوی طولانی را در یوتیوب با صدای بلند و تا حداکثر کیفیت پخش کنید.

بهتر است بخوانید:  بررسی آیپد نسل 10 و مقایسه آن با آیپد نسل 9؛ کدام یک ارزش خرید بیشتری دارند؟

مرحله 2: سه ساعت صبر کنید.

شاید متوجه شده باشید که آیفون شما به طور خودکار خاموش می‌شود، حتی اگر درصد کمی از باتری باقی بماند. این فرآیند دلیل دارد؛ به دستگاه فرصتی می‌دهد تا وضعیت فعلی برنامه‌های شما را ذخیره کند تا داده‌ها را از دست ندهید. مهم است که بگذارید آخرین ذرات عمر باتری از بین برود. تنها راه برای انجام این کار صبر کردن است. هرچه طولانی‌تر، بهتر، اما باید حداقل سه ساعت صبر کنید. اگر وقت دارید، بهتر است بگذارید یک شب بماند.

مرحله 3: دستگاه خود را شارژ کنید.

اکنون زمان پر کردن مجدد باتری است. برای اطمینان از عملکرد مطلوب، مطمئن شوید که نکات زیر را دنبال می‌کنید:

 • برای شارژ به جای کامپیوتر از پریز دیواری استفاده کنید.
 • در حالت ایده آل، از شارژر رسمی اپل استفاده کنید. حداقل، مطمئن شوید که از کابل لایتنینگ قابل اعتماد استفاده می‌کنید، نه یک کابل ارزان قیمت.
 • حتی پس از اینکه گوشی شما باتری را 100 درصد پر نشان داد، به شارژ کردن خود برای چند ساعت ادامه دهید. برای اطمینان از اینکه کالیبره کردن باتری گوشی به درستی کار می‌کند، باید اطمینان حاصل کنید که آخرین ذرات شارژ را هم مصرف کرده‌اید.

مرحله 4: دستگاه خود را تخلیه کنید.

حالا باید کل فرآیند را برای بار دوم تکرار کنید. این همان پروسه قبلی است: برق دستگاه خود را کاملاً تخلیه کنید. یا طبق معمول از آن استفاده کنید، یا پشت هم در یوتیوب ویدیو با صدای بلند و کیفیت بالا ببینید.

مرحله 5: سه ساعت دیگر صبر کنید.

شاید این پروسه کمی تکراری باشد، اما به این روش اعتماد کنید. یک بار دیگر، باید مطمئن شوید که آخرین ذرات باتری آیفون خود را تخلیه کرده‌اید. مثل قبل، هر چه بیشتر با آن کار کنید، بهتر است.

مرحله 6: دستگاه خود را شارژ کنید.

برای تکمیل فرآیند، باید دستگاه خود را دوباره شارژ کنید. همان دستورالعمل‌های قبلی را دنبال کنید و مطمئن شوید که اجازه می‌دهید تلفنتان برای چند ساعت حتی پس از پر شدن شارژ شود. در نهایت، باید سرویس‌ها و عملکردهایی را که قبلاً غیرفعال کرده‌اید، دوباره فعال کنید. خدمات مکان، بازخوانی پس‌زمینه و به‌روزرسانی‌های خودکار را دوباره روشن کنید و روشنایی صفحه را به حالت اول برگردانید.

سخن پایانی

پس از اولین کالیبراسیون باتری، می‌توانید آن را به صورت دوره‌ای (یک بار در ماه یا هر دو ماه انجام دهید.) البته این فرآیند می‌تواند خسته‌کننده باشد و بسیاری از مردم تنها وقتی این کار را انجام می‌دهند که باتری دستگاه‌شان زود تخلیه می‌شود. اگر از آن دسته افراد هستید که خیلی نگران عمر باتری نیستند، نکات شارژ باتری را رعایت و سعی کنید حداقل 2 یا 3 بار در سال کالیبره کردن باتری لپ تاپ یا گوشی را انجام دهید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

با کلیک روی ستاره‌ها به این مطلب نمره بدهید!

میانگین نمرات 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین فردی باشید که به این مطلب رای می‌دهد.