پس از ریختن آب روی لپ‌ تاپ چه کار کنیم؟

5
(1)

پس از ریختن آب روی لپ‌ تاپ دستگاه را خاموش کنید، باتری را بردارید و لپ تاپ را تا حد ممکن خشک کنید. تعمیر لپ تاپ آب خورده کار سختی نیست.

در حدود یک دهه گذشته، کلی گزارش وجود داشته است که طی آن رایانه‌ها‌ به دلیل ریختن آب روی لپ تاپ معیوب شده و از بین رفته‌اند. با این حال، نگران نباشید زیرا در بیشتر موارد می‌توان لپ تاپ را پس از قرار گرفتن در معرض مایعات نجات داد. اگر لپ تاپ شما اخیراً در نوعی مایع افتاده است، باید فوراً اقدامات لازم را انجام دهید، زیرا بسیاری از اوقات چنین اتفاقاتی رخ می‌دهند و در آن زمان، بهتر است بدانید که چه کار باید انجام دهید.

حالا بیایید به عنوان مثال بگوییم که لپ تاپ شما روی میز کنار تخت قرار داشته و یک روز صبح از خواب بیدار شدید و متوجه شدید که حیوان خانگی شما کاسه آب خود را روی لپ تاپ ریخته است. خب، از شانس بد یا خوب، این یک اشتباه رایج است و کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از آسیب جدی به لپ تاپ خود انجام دهید. در ادامه به مرور مواردی خواهیم پرداخت که باید پس از ریختن آب روی لپ تاپ انجام دهید.

شما کاربران عزیز می‌توانید برای خرید قطعات اپل، قطعات مک بوک، قطعات آی مک، قطعات سرفیس، قطعات لپ تاپ و غیره با ما تماس بگیرید. همچنین برای تعمیرات اپل، تعمیرات مک بوک، تعمیرات سرفیس و تعمیرات لپ تاپ نیز می‌توانید از متخصصان ما کمک بگیرید. فقط کافیست با شماره 02188676580 و یا 09120207523 تماس حاصل فرمایید.

لپ تاپ آب خورده

بعد از ریختن آب روی لپ تاپ این کارها را انجام دهید

ریختن آب روی لپ‌ تاپ همیشه به معنای از دست دادن کامل این وسیله ارزشمند نیست. با انجام اقدامات لازم می‌توانید، دستگاه را بازیابی کنید:

۱. لپ تاپ را خاموش کنید

اولین کاری که باید در چند ثانیه اول پس از ریختن آب روی لپ تاپ انجام دهید، خاموش کردن کامپیوتر است. تقریباً در اکثر لپ‌تاپ‌ها، سریع‌ترین راه برای انجام این کار، این است که دکمه پاور را به مدت شش تا 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا لپ‌تاپ خاموش شود. پس از خاموش شدن لپ‌تاپ، بلافاصله آن را از آداپتور برق متناوب یا پریز برق جدا کنید.

۲. تمام لوازم جانبی را از برق بکشید

هنگامی که لپ‌تاپ را خاموش کردید، سراغ مرحله جداسازی لپ‌تاپ از هرگونه لوازم جانبی بروید. هر چیزی که به لپ تاپ وصل شده است، از جمله کابل‌های USB و دستگاه‌هایی مانند درایوهای فلش که ممکن است به پورت‌های USB وصل شده باشند را بردارید.

۳. هر قسمتی که به راحتی به آن دسترسی دارید را خشک کنید

سرعت عمل اهمیت بالایی دارد، تا جایی که می‌توانید آب را به سرعت حذف کنید. هر چه لپ‌تاپ شما بیشتر خیس باشد، احتمال آسیب دائمی بیشتر می‌شود؛ به خصوص اگر مایع، آب ساده نباشد. در عین حال، مراقب باشید، به خصوص اگر لپ تاپ را باز و با اجزای داخلی کار می‌کنید. بسیاری از اجزاء ظریف هستند.

به طور کلی، باید از پارچه‌های جاذب یا حوله‌های کاغذی برای خشکاندن مایعات استفاده کنید، اما برای قطعات کوچکتر و برای گوشه‌ها و سوراخ‌ها، سواب‌های پنبه‌ای مناسب هستند. این تمام چیزی است که برای نشت آب به آن نیاز دارید، اما اگر انواع دیگر مایعات مانند نوشابه، قهوه یا چای را ریخته‌اید، مهم است که بقایای رسانایی که هنگام تبخیر مایع باقی می‌مانند را بردارید. برای این کار، مقدار کمی الکل مالشی مفید است، اما همیشه سواب یا پارچه خود را در الکل آغشته کنید و هرگز الکل را مستقیماً روی اجزای آن نریزید یا اسپری نکنید.

همچنین باید لپ‌تاپ را به شکل V باز کنید و آن را وارونه روی یک سطح صاف قرار دهید تا هر مایعی که به دستگاه نفوذ می‌کند از صفحه کلید، دریچه‌ها و درزهای کیس خارج شود. لپ تاپ را مدتی در این وضعیت رها کنید و به مایع نشت کرده فرصت ‌دهید تا کاملاً خارج شود. همانطور که مایع بیرون می‌ریزد، به خشک کردن سطوح لپ تاپ خود ادامه دهید.

تعمیر لپ تاپ خیس

۴. لپ تاپ را باز کنید و (اگر می‌توانید) قطعات را بردارید

این مرحله به نوع لپ‌تاپ شما و راحتی انجام عمل جراحی بر روی وسایل الکترونیکی بستگی دارد. اگر لپ‌تاپ شما اجازه می‌دهد، باتری را از پایین قاب بیرون بیاورید. بسیاری از لپ‌تاپ‌های جدید دارای باتری‌های غیرقابل تعویض هستند، در این صورت باید از این مرحله صرفنظر کنید. اما اگر باتری قابل جابجایی است (معمولاً از طریق یک دکمه یا نوار لغزنده در پایین بدنه) آن را خارج کنید و کنار بگذارید. اگر باتری خیس است، آن را خشک کنید.

اگر لپ تاپ قابل سرویس توسط کاربر است، آن را باز کنید تا به اجزای داخلی مانند هارد دیسک، CPU و RAM دسترسی داشته باشید. در صورت امکان، اجزای داخلی را که به راحتی قابل جابجایی هستند با دقت جدا کرده و در کناری قرار دهید. هر یک از این اجزای داخلی را که می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، با احتیاط خشک کنید.

همه این اجزا را کنار بگذارید تا همه چیز کاملاً خشک شود، این پروسه ممکن است چند روز طول بکشد. صبور باشید و قبل از اینکه لپ تاپ و تمام اجزای داخلی آن را دوباره سرهم و روشن کنید، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده‌اند. حتی اگر نمی‌توانید لپ‌تاپ را باز کنید یا اجزای آن را حذف کنید، این موضوع نیز صادق است. بهتر است قبل از روشن کردن مجدد آن، چند روز (یا بیشتر) صبر کنید.

۵. لپ تاپ را به صورت حرفه‌ای سرویس کنید

اگر به تعمیرگاه کامپیوتر محلی یا مرکز خدمات گارانتی لپ تاپ خاص خود دسترسی دارید، در اسرع وقت به فکر تعمیر تخصصی آن باشید. افراد متخصص می‌توانند مشکل لپ تاپ شما را رفع کرده و اطمینان حاصل کنند که لپتاپ بیشتر از ابزارها و تکنیک‌های موقتی در خانه، تمیز و خشک شود. اگر گزینه تعمیر تخصصی وجود ندارد، مراقب باشید، دقیق باشید و قبل از استفاده مجدد از برق، حداقل چند روز صبر کنید تا لپتاپ خشک شود. البته متخصصان ما در شرکت اسپشیال همواره آماده خدمت‌رسانی جهت رفع مشکلات لپتاپ شما هستند.

تعمیر لپ تاپ آب خورده

آیا لپ تاپ آب خورده تعمیر می‌شود؟

سوالی که غالباً پرسیده می‌شود این است که «آیا می‌توان بعد از ریختن آب روی لپ تاپ آن را تعمیر کرد؟» در جواب باید گفت: «بله، تا زمانی که دستگاه را خاموش کنید، باتری را بردارید و آن را کاملا خشک نمایید، اکثر لپ تاپ‌ها قابل تعمیر هستند.»

لپ تاپ یک رایانه قابل حمل است، به این معنی که در مقایسه با رایانه رومیزی با مانیتور و دستگاه‌های متصل مانند ماوس، صفحه کلید و غیره اندازه کوچکتری دارد. لپ‌تاپ ممکن است در اثر عوامل خارجی مانند گرما، سرما، رطوبت و سایر عوامل محیطی آسیب ببیند و این موضوع منجر به خرابی لپ‌تاپ یا غیرقابل استفاده شدن آن شود.

اما لپ تاپ یک قطعه با تجهیزات پیچیده نیست، زیرا قطعاتش قابل تعویض هستند. بنابراین حتی تعمیر لپ تاپ آب خورده آسان و ارزان است و نیازی به تعمیر اساسی نیست. پس از ریختن مایعات روی لپ تاپ باید سعی کنید در اسرع وقت آن را نجات دهید، زیرا هر چه زمان قرار گرفتن در معرض مایعات و خیسی، طولانی‌تر باشد تعمیر آن پیچیده‌تر می‌شود. بهترین تصمیم این است که قبل از باز کردن لپتاپ و انجام هر کاری، لپ تاپ را به متخصصان ما در اسپشیال بسپارید تا آن را به استانداردترین شکل ممکن احیا و در صورت نیاز برخی قطعاتش را تعویض کنند.

سخن پایانی

ریختن آب روی لپ تاپ به شکل تصادفی شاید برای بسیاری مثل پایان دنیا باشد. آسیب مایعات می‌تواند قطعات و مدارهای داخلی را از کار بیاندازد و در نهایت منجر به تعمیرات گسترده یا حتی بدتر از آن، خرید یک لپ تاپ جدید شود. خوشبختانه، وقتی بدانید که چه کاری باید انجام دهید، می‌توانید آسیب را به حداقل برسانید.

در این سناریو همانطور که گفته شد باید بلافاصله برق لپ تاپ خود را قطع کرده و آن را خاموش کنید. تمام دستگاه‌های خارجی را جدا و لپ تاپ و قطعات داخلی را تا حد امکان خشک کنید. تعمیر لپ تاپ خیس شده توسط یک متخصص ایده خوبی است. همچنین، بررسی کنید که آیا هنوز گارانتی دارد یا خیر. البته انتخاب یک تعمیرکار حرفه‌ای به نوبه خود می‌تواند چالش‌بر‌انگیز باشد. برای اطمینان خاطر از سلامت دستگاهتان پیشنهاد می‌کنیم آن را به متخصصان ما در شرکت اسپشیال بسپارید.

آیا تا به حال روی لپ تاپ خود مایع ریخته‌اید؟ در این مواقع چه کاری انجام دادید؟ تجربیات و نظرات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

با کلیک روی ستاره‌ها به این مطلب نمره بدهید!

میانگین نمرات 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین فردی باشید که به این مطلب رای می‌دهد.